Tabip Odası Başkanı Şahin: “2021’i de Pandemiyle Geçireceğiz”

DEVA Partisi Menteşe İlçe Başkanlığı ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve İlçe Başkanlığı, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Muğla Tabip Odasına ziyarette bulundu. Sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunların konuşulduğu toplantıda açıklama yapan Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin, pandemi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları için üzgün olduklarını dile getirerek, “2021’i de pandemiyle geçireceğiz” dedi.

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Muğla Tabip Odasını, DEVA Partisi Menteşe İlçe Başkanı Hüseyin İlker Altınsoy ile CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ve İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak ziyarette bulundu.

Muğla Tabip Odasını ilk olarak DEVA Partisi Menteşe İlçe Başkanlığı ziyaret ederken, akabinde CHP’li heyet, Başkan Şahin ile bir araya geldi.

Sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı kutlayan DEVA Partisi Menteşe İlçe Başkanı Hüseyin İlker Altınsoy ile CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, sağlıkçıların sorunlarını dinleyerek, pandemi süreci değerlendirildi.

Aynı zamanda sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet konusu da konuşulan ziyarette, Tabip Odasının çalışmaları hakkında bilgiler alındı.

Sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunların konuşulduğu toplantıda açıklama yapan Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin, pandemi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları için üzgün olduklarını dile getirerek, “2021’i de pandemiyle geçireceğiz” şeklinde konuştu.

“ŞEHİT OLMAK İSTEMİYORUZ”

Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin,  “Tıp Bayramı her sene bir felakete denk geliyor. Bu sene de pandemiye denk geldi. Yıkıcı bir durum oldu. Pandeminin 1 yılını geride bıraktık. Bu 1 yıl içinde açıklanan resmi rakamlara göre 30 bin civarında kaybımız oldu. Biz bu sayının 120-150 bin civarında olduğunu düşünüyoruz çünkü ölüm oranı önceki yıllara göre o kadar arttı ki bu farkın pandemiden dolayı olduğunu düşünüyoruz. Tabi sayının çok önemi de yok. 1 can 1 dünya demek. Çalışan sağlıkçılardan 385 kişiyi kaybettik. 385 canımız gitti. Bunun yüzde 50’si hekim. Eczacı, diş hekimi, röntgen teknisyeni, ebe var bunların içinde. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bir can kaybettiğiniz zaman bir dünya kaybediyorsunuz. Biz şehit olmak istemiyoruz, ölmek istemiyoruz” dedi.

“AŞININ HASTALIĞI ÖNLEYİCİ ETKİSİ YOK”

2021’i de pandemiyle geçireceğiz diyen Başkan Şahin, “Bu sadece eczacıların, sağlıkçıların, vatandaşların tedbirini almakla çözülecek bir durum değil. Tepeden tabana kadar herkesin farklı sorumlulukları var ve bunlara uyulması gerekiyor. İnsan hareketliliğini durdurmak mümkün değil. Ve bu uzun süre devam edecek. Bizim tahminimiz 2021’i de pandemiyle geçireceğiz. Belki aşı bir miktar rahatlatacak. Fakat aşının hastalığı önleyici etkisi yok. Hastalığın etkisini azaltıyor. Yani virüse yakalandığınız zaman yoğun bakıma yatmıyorsunuz, ölüm oranı düşüyor. Hastaneye yatış oranı düşüyor. Aşıdaki hız da çok önemli. Aşılamayı uzun zamana yayarsak mutant virüsler bağışıklık kazanır yine başarısız olunur. Umarım bizim aşılamamız hızlı şekilde yapılır ve bir an önce bu işe son verebiliriz” şeklinde konuştu.